Energetyka
- Szczegóły
- Poprawiono: niedziela, 18 kwiecień 2021 11:53
Chcesz studiować ENERGETYKĘ?
Kliknij tutaj, żeby zapisać się na studia.
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań. Wzrastające w skali globalnej zużycie energii, konieczność ograniczania emisji CO2 i innych zanieczyszczeń, a także rozlokowanie większości globalnych zasobów paliw w niestabilnych politycznie regionach świata są czynnikami, które warunkują kreowanie polityki energetycznej zarówno w skali globalnej jak w odniesieniu do poszczególnych krajów w tym Polski. Dyrektywy UE i polityka energetyczna Polski, skutkujące m.in. zaostrzeniem wymagań dotyczących efektywności energetycznej oraz wprowadzeniem szeregu uregulowań prawnych pozwalających na pozyskiwanie wsparcia finansowego dla inwestycji zmniejszających zużycie energii, spowodowały, iż kształt polskiego budownictwa i energetyki uległ i nadal ulega poważnym zmianom. W związku z tym ogromnego znaczenia nabiera kształcenie wysoko wykwalifikowanej, specjalistycznej kadry inżynierskiej posiadającej kompetencje w zakresie efektywnej i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.
Nowy kierunek „Energetyka Komunalna” wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Kształcenie odbywające się na kierunku o profilu praktycznym koncentruje się na przygotowaniu absolwentów w zakresie:
- technologii energetycznych,
- nowoczesnych konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii,
- gospodarki energetycznej w obszarach zurbanizowanych,
- eksploatacji systemów, sieci i instalacji energetyki komunalnej i budynków,
- sieci i instalacji elektroenergetycznych (w podstawowym zakresie).
W trakcie studiów realizowana będzie semestralna praktyka zawodową, połączona z możliwością realizacji pracy dyplomowej w firmach i przedsiębiorstwach o profilu energetycznym, komunalnym, projektowym, budowlanym i instalacyjnym, a także w jednostkach administracyjnych.Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu projektowania, budowy oraz eksploatacji obiektów związanych z energetyką komunalną, w tym: konwencjonalnych, odnawialnych oraz hybrydowych źródeł ciepła i energii elektrycznej, systemów ciepłowniczych, sieci i instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także zrównoważonym gospodarowaniem energią zarówno w skali budynku, jak również obszaru zurbanizowanego np. osiedla, miasta czy gminy.
Absolwenci
Absolwenci posiadają szeroką wiedzę o technologiach energetycznych, zarządzaniu w zakresie energetyki komunalnej oraz umiejętności rozwiązywania problemów projektowych i eksploatacyjnych w dziedzinie energetyki komunalnej, z wykorzystaniem zaawansowanych technik komputerowych. Są oni również przygotowani do organizacji i realizacji inwestycji z zakresu energetyki komunalnej oraz nadzorowania procesu budowlanego. Studenci kształcą umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku kształcenia. Absolwenci są przygotowani do pracy w przemyśle, a także w małych i średnich przedsiębiorstwach, zatrudniających inżynierów z zakresu energetyki komunalnej oraz instalacji sanitarnych, a także w jednostkach administracji rządowej i samorządowej. Dodatkowo posiadają wiedzę oraz kompetencje inżynierskie pozwalające na podejmowanie własnej działalności gospodarczej.
Absolwenci mają wiedzę z zakresu nowoczesnych rozwiązań wytwarzania i dystrybucji energii oraz technologii sieci komunalnych i instalacji wewnętrznych w budynkach oraz przemyśle. Przygotowani są do następujących zadań:
- doradztwa technicznego z zakresu energetyki komunalnej,
- projektowania i nadzorowania robót związanych z wykonawstwem urządzeń energetycznych i instalacji komunalnych,
- eksploatacji i monitorowania urządzeń i obiektów komunalnych oraz współpracujących z nimi instalacji w zakresie ciepłownictwa, elektroenergetyki, chłodnictwa i klimatyzacji,
- przygotowywania opracowań i analiz technicznych, ekonomicznych i formalnych procedur modernizacji gospodarki energetycznej w obszarach miejskich i gminach.
Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich kierunku „Inżynieria Środowiska”, a po ich ukończeniu starać się uzyskanie pełnych uprawnień w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Zatrudnienie
- przedsiębiorstwa związane z produkcją i dystrybucją ciepła i energii elektrycznej,
- firmy projektowe, wykonawcze i konsultingowe w zakresie energetyki komunalnej,
- jednostki administracji terytorialnej i centralnej,
- spółdzielnie mieszkaniowe i firmy zarządzające nieruchomościami,
- przedsiębiorstwa i zakłady gospodarki komunalnej,
- firmy budowlano - instalacyjne,
- firmy audytorskie w zakresie energetyki oraz budownictwa,
- własna działalność gospodarcza.
Absolwenci kierunku Energetyka stanowią grupę zawodową, mieszczącą się w ścisłej czołówce w rankingach wynagrodzeń w Polsce. Posiadane umiejętności, wiedza oraz doświadczenie zdobyte w czasie praktyk zawodowych umożliwiają absolwentom pełnienie funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach branżowych.
Serdecznie zapraszamy do studiowania.