Aktualności

Aktualności

Dni otwarte Instytutu Inżynierii Środowiska

ZAKOCHAJ SIĘ W INŻYNIERII ŚRODOWISKA”, pod takim hasłem obchodzone były tegoroczne dni otwarte w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.
5 wykładów, 50 warsztatów, quizy i 6 certyfikowanych szkoleń to bilans wydarzenia,
które odbyło się w dniach 12-13 lutego.

W imprezie uczestniczyło ponad 120 uczniów szkół średnich z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Gośćmi byli uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych w Zielonej Górze, III Liceum Ogólnokształcące z Zielonej Góry oraz Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących z Gorzowa Wielkopolskiego.

Dni Otwarte były okazją do zapoznania uczniów z infrastrukturą IIŚ, a przede wszystkim doskonałym sposobem na przedstawienie oferty kształcenia na kierunku inżynieria środowiska oraz możliwości zawodowych jakie daje tytuł inżyniera środowiska.

Wydarzenie odbywało się w konwencji typowego studenckiego dnia. Po wykładzie wprowadzającym Od pomysłu do projektu - studia na kierunku Inżynieria Środowiska, uczniowie uczestniczyli w wybranych przez siebie wykładach akademickich na temat: Nieznane życie odpadów opakowaniowych, który wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Jędrczak oraz Smog - wyzwanie teraźniejszości, wygłoszony przez dr inż. Piotra Ziembickiego. Po wykładach rozpoczął się blok zajęć warsztatowych. Każda grupa uczestniczyła w czterech wybranych przez siebie warsztatach laboratoryjnych lub komputerowych.  

W pracowni chemicznej odbyły się warsztaty z zakresu oczyszczania wody podczas, których uczniowie poznali proces koagulacji i filtracji wody oraz wykonali oznaczenia wybranych parametrów fizyczno-chemicznych wody. W pracowni biotechnologicznej prowadzone były warsztaty dotyczące możliwości pozyskiwania energii z odpadów komunalnych. Wykonywano pomiar ilości i składu biogazu z procesu fermentacji odpadów komunalnych. W pracowni biologicznej prowadzone były warsztaty nt. grzyby pleśniowe w budownictwie mieszkaniowym, podczas których uczniowie prowadzili obserwacje pod mikroskopem stereoskopowym hodowli grzybów pleśniowych z obiektów budowlanych, a następnie dokonywali ich klasyfikacji. Skały i minerały - magia kamieni, to warsztaty w pracowni geologii i geomorfologii, które obejmowały rozpoznawanie skał i minerałów, ich charakterystykę i zastosowanie. W pracowni ochrony i rekultywacji gleb prowadzone były warsztaty technosole glebą 2020, podczas których badano właściwości gleb miejskich i domieszek antropogenicznych. Miłośnicy zajęć komputerowych uczestniczyli w warsztatach instalacje w trzech wymiarach oraz Epanet, podczas których zapoznali się z wizualizacją projektów instalacji w trzech wymiarach, wspomaganiem projektowania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych skoordynowanym z projektami branży budowlanej.

Przygotowane wykłady oraz warsztaty stanowiły „wycinek” zajęć, realizowanych w regularnym programie studiów na kierunku inżynieria środowiska.

Dni otwarte były również okazją do poznania kadry naukowo-dydaktycznej oraz studentów z II roku kształcących się na kierunku inżynieria środowiska.

Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty w ramach MOBILNEJ AKADEMII GROHE, partnera wydarzenia. Na pokładzie 17-sto metrowego GROHE Truck’a, który zaparkował przy Instytucie Inżynierii Środowiska odbywały się warsztaty techniczne i prezentacje produktów oraz nowoczesnych technologii sanitarnych.

Wiele radości i sportowej rywalizacji przyniósł drużynowy quiz: CZY BĘDZIESZ DOBRYM INŻYNIEREM? Pierwszy etap rywalizacji obejmował test wyboru i wyłonił dwie finałowe drużyny. W finale uczestników czekały zadania inżynierskie, między innymi oszacowanie powierzchni plakatu oraz próba zapakowania jak największej liczby pudełek zapałek w kartkę A4. Na zwycięzców czekały nagrody niespodzianki oraz symboliczny indeks studenta.

Czy uczestnicy spotkania zakochali się w Inżynierii Środowiska? Wierzymy, że tak!